2015/04/12

Sushi - zrób je samemu w domu to proste !

Sushi to świetna zabawa, ale też wymaga od nas trochę cierpliwości i dokładności. Ale dla odważnych świat należy ;) Jeżeli mamy wszystkie niezbędne rzeczy do przygotowania sushi to na pewno się uda. 
Świetnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie sie w taki 
 w którym mamy właściwie wszystko do sushi i kupujemy tylko świeże dodatki.
zestaw zawiera:
- matę bambusową
- pałeczki 
- Liście nori
- Ryż do sushi
- Sos do ryżu
- Wasabi
- Imbir marynowany
- czarny sezam
 
Dodatki do sushi 
Tu możemy trochę poeksperymentować wszystko zależny od naszych upodobań smakowych, gdy samemu wybieramy składniki do sushi mamy pewność że są świeże i najwyższej jakości.
Ja zrobiłam tradycyjne: 
sushi maki z łososiem wędzonym:
- 200g wędzonego łososia w kawałku
- świeży ogórek
- szczypiorek
- mieszanka kiełków
sushi maki z wędzonym pstrągiem:
- płat wędzonego pstrąga
- świeży ogórek
- szczypiorek
- listki pietruszki
I ostatnia wersja to sushi uromaki sposób robienia tego sushi różni się tym od tradycyjnych że liście nori są w środku a wierzch jest oklejony ryżem są nieco trudniejsze:
- świeży ogórek
- imbir marynowany
- szczypiorek
- krewetki marynowane 
- mieszanka kiełków
- liście natki pietruszki
- czarny kawior
 
Sposób wykonania:
 Najważniejszy jest ryż, który przed gotowaniem trzeba dobrze wypłukać! Ryż gotujemy na bardzo małym ogniu często mieszając przez około 10 minut. po tym czasie zestawiamy garnek z ognia zakrywamy szczelnie pokrywką i nie ruszamy przez 15 minut. Ryż w tym czasie wchłonie resztę wody. Letni ryż zalewamy 4-5 łyżkami sosu i dokładnie mieszamy. Odstawiamy ryż żeby ostygł! 
 
 
Łososia kroimy w długie paski grubości około 1cm. Ogórek świeży obieramy ze skórki kroimy na ćwiartki wycinamy miękki środek z pestkami a resztę ogórka kroimy wzdłuż na cienkie paski.
Na macie bambusowej kładziemy płat nori na nim na 3/4 powierzchni rozkładamy cienką równą warstwą ryż na jednej stronie na ryżu wzdłuż brzegu układamy łososia, ogórka i szczypiorek teraz najtrudniejszy moment zawijamy sushi w rulonik  i kroimy na 2cm kawałki. na każdy kawałek kładziemy niewielką porcję kiełków i sosu wasabi.
 


 
Płat wędzonego pstrąga kroimy na cienkie paski, ogórka obieramy   ze skórki kroimy na ćwiartki wycinamy miękki środek z pestkami a resztę ogórka kroimy wzdłuż na cienkie paski. Na macie bambusowej kładziemy płat nori na nim na 3/4 powierzchni rozkładamy cienką równą warstwą ryż na jednej stronie na ryżu wzdłuż brzegu układamy wędzonego pstrąga, ogórek, na to listki natki pietruszki i szczypiorek zawijamy sushi w rulonik i kroimy na 2 cm kawałki i układamy sushi na talerzu.
 

 
Matę bambusową obkładamy folią spożywczą, układamy na niej płat nori na nim na 2/3 powierzchni rozkładamy równą warstwą ryż Następnie odwracamy płat aby ryż był od strony maty bambusowej a na płat nori nakładamy kolejną cienką warstwę ryżu kładziemy na całej powierzchni kawałki marynowanego imbiru na jednej stronie wzdłuż brzegu układamy paski świeżego ogórka i szczypiorek zawijamy ciasno rulonik. Zdejmujemy delikatnie folię z ryżu i rulonik obtaczamy w czarnym sezamie następnie kroimy na kawałki około 3cm szerokości układamy na talerzu na wierzchu kładziemy listki natki pietruszki, porcję kiełków na nie krewetkę i na środku odrobinę kawioru. 
 

Sushi podajemy z sosem wasabi lub sosem sojowym.
Smacznego!
  

1 komentarz: