2015/01/28

Pieczeń zawijana z bazyliowymi kopytkami

 Przepis wygrał główną nagrodę w konkursie 

Składniki:
Na Pieczeń:
- 2 równej wielkości marchewki
- 1 filet z kurczaka
- kilka liści z kapusty pekińskiej
- 60dag mięsa mielonego wieprzowego
- 1 saszetka Czosnkowego oleju smakowego Kujawski
- sól, pieprz i ostra papryka do smaku
- 2 jajka
- 4łyżki bułki tartej
- 3/4 szkl siekanych orzechów włoskich

Kopytka:
- 500g ugotowanych ziemniaków
- 4łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 całe jajko
- sól, pieprz i kardamon do smaku
- 1 saszetka bazyliowego oleju smakowego Kujawski
-  mąkę pszenną do rąk i podsypania gotowych kopytek

Sposób wykonania:
Pieczeń:
Marchewki obieramy odcinamy oba końce i gotujemy na półtwardo. Liście kapusty pekińskiej sparzyć we wrzątku około 1 minutę następnie dobrze odsączamy je ręcznikiem papierowym. Filet z kurczaka wkładamy między dwa kawałki foli spożywczej i rozbijamy tłuczkiem na cienki prostokąt, mięso doprawiamy solą, pieprzem i ostrą papryką. Na brzegu mięsa układamy wzdłuż marchewki i ciasno owijamy ją mięsem. Liście kapusty pekińskiej układamy w prostokąt szerokości naszej rolady z kurczaka i zawijamy ją
ciasno w liściach kapusty. Mięso mielone mieszamy z jajkami, bułką tartą i czosnkiem z saszetki smakowej Kujawski doprawiamy solą i pieprzem. Z mięsa mielonego tworzymy na foli spożywczej prostokąt troszkę większy niż nasza rolada z kurczaka z warzywami. Następnie na brzegu mięsa układamy roladę i Bardzo mocno dociskając zawijamy roladę w mięsie mielonym. W misce rozsypujemy orzechy włoskie i obtaczamy w nich nasze mięso. Na patelnię wylewamy czosnkowy olej smakowy Kujawski i podsmażamy na nim
ze wszystkich stron roladę. Zrumienione mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200st.C pieczemy pod przykryciem przez 40 minut. 
 Kopytka:
Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę dodać do nich jako, mąkę pszenną i ziemniaczaną i sól, pieprz i kardamon do smaku. Z ciasta formujemy podłużne kopytka aby nie kleiły się do rąk najlepiej oprószyć je mąką pszenną. Kopytka gotujemy w osolonej wodzie do momentu aż wypłyną na powierzchnię. Gotowe odcedzamy i płuczemy pod bieżącą wodą. Na patelnię wylewamy bazyliową saszetkę oleju smakowego Kujawski i smażymy na nim nasze kopytka, które podczas smażenia nabiorą cudownego bazyliowego
smaku.
Pieczeń podajemy na gorąco z bazyliowymi kopytkami i zielonymi pomidorami z zalewy octowej.
Smacznego!

2015/01/19

Makaron z ketchupem

  
Przepis jest w mojej rodzinie od pokoleń babcia nauczyła
mamę, mama mnie a ja teraz swoją córkę. najlepszy
zrobiony z własnym tradycyjnie wyrobionym makaronem. 

Składniki:
-2 szkl mąki pszennej
-2 duże jajka
- 1/4 łyżeczki soli
-ewentualnie trochę wody do wyrobienia ciasta
- mąkę do podsypania przy wałkowaniu
- sól do wody do gotowania
Ponad to:
-2 średnie cebule
- około 1/2 szkl pikantnego ketchupu
- olej do smażenia
- sól do smaku

Sposób wykonania:
 Z mąki, jajek, soli i niewielkiej ilości wody wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto, ciasto odkładamy na bok na około 15 minut żeby odpoczęło ( potem lepiej się wałkuje). Ciasto wałkujemy bardzo cieniutko wierzch ciasta posypujemy obficie mąką i zwijamy ciasto i rulonik dzięki mące ciasto się nie sklei. Rulonik z ciasta kroimy teraz na jak najcieńsze plasterki pokrojone ciasto podrzucamy między palcami aby się porozwijało i nie było sklejone. W dużym garnku gotujemy wodę, solimy ją przed  wrzuceniem makaronu. Makaron gotujemy około 3-4 minuty. Dobrze go płuczemy o odcedzamy.
Cebulę kroimy w kosteczkę na patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim cebulkę gdy cebula się zeszkli dodajemy ugotowany makaron i smażymy kilka minut. Na koniec dodajemy ketchup i sól do smaku smażymy jeszcze chwilkę i gotowe!  Podajemy zaraz po przygotowaniu.
Smacznego! 
Mój mały pomocnik :)




2015/01/18

Pianka Cytrynowa

Składniki:
Na biszkopt:
- 3 jajka
- 1/2 szkl cukru
- 1/2 szkl mąki pszennej
- 1/2 szkl mąki ziemniaczanej
-1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ziarenka z 1 laski wanilii
- sok z 1 cytryny
Na piankę:
- 2 opakowania śnieżki
- 2 opakowania galaretki cytrynowej
- 2 szkl mleka
Wierzch ciasta:
- 2 galaretki cytrynowe
- 500ml śmietany 30%
- 2 fixy do śmietany
4 łyżki cukru pudru
- skórka starta z 1 cytryny  

Sposób wykonania:
Biszkopt:
Jajka ubijamy na puch z cukrem, pod koniec ubijania dodajemy sok z cytryny i ziarenka wanilii. Mąkę pszenną mieszamy z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia i dodajemy stopniowo suche składniki do ubitej masy delikatnie mieszamy łyżką. Masę przelewamy do dużej prostokątnej formy do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190st.C i pieczemy około 15 minut. Biszkopt studzimy.
Pianka cytrynowa:
Galaretki rozpuszczamy we wrzącej wodzie (gdy na opakowaniu galaretki pisze że jest na 1/2 litra wody to my 2 galaretki rozpuszczamy w 1 i 1/2 szkl wody) Galaretkę schładzamy prawie do momentu gdy zaczyna gęstnieć. Śnieżki ubijamy z mlekiem do ubitej masy dolewamy tężejącą półpłynną galaretkę miksujemy jeszcze chwilę na wysokich obrotach i krem przelewamy na upieczony prędzej biszkopt, wyrównujemy powierzchnię i wstawiamy do lodówki.
Wierzch:
2 galaretki cytrynowe rozpuszczamy we wrzątku zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Gdy galaretka ostygnie polewamy nią nasze ciasto i wstawiamy do lodówki aby galaretka zastygła. Śmietanę ubijamy gdy będzie już puszysta dodajemy do niej fixy wymieszane z cukrem pudrem i miksujemy aż będzie kremowa. Śmietanę przekładamy do rękawa cukierniczego z założoną okrągłą końcówką i wyciskamy równe paski na galaretce całość posypujemy startą skórką z cytryny.  
Smacznego!   



    

2015/01/17

Klopsiki w occie

Składniki:
Na klopsiki:
- 1/2 kg mięsa mielonego
- 1 całe jajko
- 3-4 łyżki bułki tartej
- Vegeta do smaku
- olej do smażenia
Na zalewę:
- 3 szklanki wody
- 1 szklanka octu 10%
- 4 łyżki cukru
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 średnie listki laurowe
- 2 cebule

Sposób wykonania:
Klopsiki:
        Mięso mielone mieszamy z jajkiem bułką tarą i vegetą. Formujemy z mięsa malutkie klopsiki i smażymy je na małym ogniu na niewielkiej ilości oleju aż nabiorą złoto brązowego koloru. 
Zalewa:
Wodę, ocet i cukier wkładamy do rondelka i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy ziele angielskie i liść laurowy gotujemy jeszcze około 5 minut.
Cebulę obieramy przecinamy na pół i kroimy i cienkie piórka. Połowę pokrojonej cebuli wkładamy na dno garnuszka na cebulę układamy usmażone klopkiki i zakrywamy je resztą cebuli całość zalewamy zalewą octową i odstawiamy do przestudzenia. Gdy zalewa ostygnie wstawiamy naczynie z klopsikami do lodówki na minimum 24godziny.



2015/01/11

Ciasto Snickers

Ciasto bez pieczenia, łatwe do wykonania i bardzo słodkie. 
W smaku bardzo przypomina klasyczny baton snickers.

Składniki:
Na spód:
- 350g herbatników
- 1/2 kostki margaryny (125g)
- 100g mlecznej czekolady
Karmel:
- 150g cukierków krówek
- 100g gotowej masy kajmakowej  
- 200g orzeszków ziemnych prażonych nie solonych
Krem orzechowy:
- 700ml śmietany 30%
- 3 fixy do śmietany
- 4 łyżki cukru pudru
- 100g kremowego masła orzechowego
- 3 łyżki pełnego mleka w proszku   
- 2 łyżeczki żelatyny
- 1/4 szkl ciepłego mleka
Wierzch ciasta:
- 2 batony snickers
- garść orzechów ziemnych
- wiórki czekolady mlecznej       

Sposób wykonania:
Spód:
Herbatniki drobno kruszymy (ja zmieliłam je w malakserze). Margarynę i czekoladę rozpuszczamy i dodajemy do herbatników dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Kwadratową formę do pieczenia wykładamy folią spożywczą i na dno formy wykładamy masę z herbatników wyrównujemy powierzchnię i dobrze dociskamy masę łyżką. 
Karmel:
Cukierki krówki kruszymy i wkładamy do rondelka stawiamy na mały ogień i cały czas mieszając rozpuszczamy cukierki, dodajemy masę kajmakową gdy się połączy z krówkami wsypujemy orzechy mieszamy i przekładamy masę na nasz kruchy spód. Wyrównujemy powierzchnię i wstawiamy ciasto do lodówki aby sie schłodziło
Krem orzechowy:
Żelatynę rozpuszczamy dokładnie w ciepłym mleku. Śmietanę przelewamy do miksera i ubijamy na wysokich obrotach pod koniec ubijania dodajemy cukier puder wymieszany z fixem, zmniejszamy obroty na poziom2 i dodajemy masło orzechowe, mleko w proszku i żelatynę. Miksujemy aż składniki się dobrze połączą i szybko przekładamy krem na warstwę karmelu z orzechami. Wyrównujemy powierzchnię. 
Wierzch ciasta dekorujemy baronami pokrojonymi w plasterki, wiórkami czekolady i orzeszkami ziemnymi. Ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej aby chłodziło się całą noc.
    Smacznego!


2015/01/06

Ciasto Figa z makiem ;)

 Składniki:
Na ciasto:
- 4 jajka
- 1/2 szkl cukru
- 1/2 szkl mąki pszennej
-1/2 szkl mąki ziemniaczanej
-1/2 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki suchego maku
Na krem:
- 600ml śmietany 30%
- 3 fixy do śmietany
- cukier puder 3-4 łyżki
- 2 łyżeczki żelatyny
- 100ml ciepłego mleka
Pozostałe składniki:
- 2 galaretki fioletowe

Sposób wykonania:
Cisto:
Jajka ubijamy w mikserze razem z cukrem na gęstą puszystą masę. Mąkę pszenną mieszamy z mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia i makiem. Suche składniki stopniowo dodajemy do ubitej masy jajecznej i delikatnie całość mieszamy. Masę przekładamy do średniej prostokątnej formy do pieczenia ( wyłożonej prędzej papierem do pieczenia) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190st.C na około 25-30 minut. Ciasto studzimy.
Krem:
Żelatynę dokładnie rozpuszczamy w ciepłym mleku. Śmietanę ubijamy, pod koniec ubijania dodajemy cukier wymieszamy z fixem do śmietany i rozpuszczoną żelatynę. Miksujemy jeszcze chwilę aby składniki dobrze się rozmieszały.
Przygotowanie ciasta:
Na upieczone prędzej ciasto wykładamy nasz Dżem Ekstra z Fig  na dżem wykładamy nasz krem i wyrównujemy wierzch. Wstawiamy do lodówki. Gdy ciasto się chłodzi rozrabiamy galaretki zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Zimną prawie tężejącą galaretkę przelewamy na nasze ciasto i wstawiamy ponownie do lodówki. 
Smacznego:)
    

2015/01/05

Moja wygrana w konkursie E.Wedel

Mikser KitchenAid Artisan 5 w kolorze pomarańczowym.
I zestaw akcesoriów:
- zestaw 3 mieszadeł
- Osłona na mise
- Duża metalowa misa 4,8l
- Maszynka do mięsa
- Maszynka do przecierania warzyw i owoców
- Maszynka do tarcia i szatkowania


Ciasto Pierwsza Gwiazdka

To ciasto jest dla mnie wyjątkowe z kilku powodów. Nazwałam go Pierwsza Gwiazdka ponieważ te święta były pierwszymi świętami mojej Córeczki która  w pierwsze święto skończyła pół roczku. Kolejny powód  dla którego je upiekłam to, to że ta wigilia była  pierwszą w Naszym nowym Domu który kupiliśmy w lipcu 2014 roku. I kolejna inspiracja aby to ciasto powstało był konkurs E.Wedel w którym ciasto wygrało główną nagrodę Mikser KitchenAid wraz z akcesoriami,  który od wielu lat był moim wielkim marzeniem i dzięki temu wypiekowi moje marzenie się spełniło :)

Składniki:
Na Ciasto:
- 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szkl mąki ziemniaczanej
- 1/2 szkl wiórków kokosowych
- 1/2 szkl cukru
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 jajka 
Na galaretkę:
- 1 szklankę mrożonych wiśni bez pestek
- 1/4 szkl cukru
- 1 łyżeczkę agar-agar
- 1/2 szkl wody
  Na krem:
- 500ml śmietany kremówki 30%
- 100g gorzkiej czekolady E.Wedel
- 50ml likieru czekoladowego E.Wedel
- 3 łyżki cukru pudru
Pozostałe składniki:
- 50g gorzkiej czekolady E.Wedel
- 100g czekolady mlecznej E.Wedel-
- 1 łyżkę wiórek kokosowych
- kilka złotych perełek

 Sposób wykonania:
Ciasto:
Mąkę pszenną mieszamy z mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia i wiórkami kokosowymi.Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę. Następnie wsypujemy do masy suche składniki i delikatnie całość mieszamy. Masę przekładamy do prostokątnej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190st.C na około 30 minut. Z ostudzonego ciasta wycinamy dwa równej wielkości trójkąty.
Galaretka:
  Wiśnie, 1/4 szkl cukru, wodę i agar agar wkładamy do rondelka i podgrzewamy do temperatury około 90st.C (nie gotujemy) mieszamy aż agar agar się dobrze rozpuści.
Krem:
Śmietanę kremówkę ubijamy z cukrem pudrem, dodajemy do niej 100g roztopionej w kąpieli wodnej gorzkiej czekolady i likier czekoladowy miksujemy aż składniki dokładnie się połączą.Połowę kremu czekoladowego przekładamy do rękawa cukierniczego. Pozostałym kremem smarujemy cienko wierzch w obu trójkątach ciasta. Na jednym kawałku ciasta kremem z rękawa cukierniczego robimy wysoki brzeg do tak przygotowanego ciasta wlewamy przestudzone wiśnie i odstawiamy na około 15-20 minut żeby galaretka z wiśniami zastygła. przykrywany galaretkę drugą połową ciasta.Smarujemy boki i górę ciasta pozostałym kremem. Boki ciasta obsypujemy startą drobno mleczną czekoladą a na wierzch wyciskamy w ładny wzorek pozostały krem z rękawa cukierniczego.
Wykończenie ciasta:
50g gorzkiej czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej i temperujemy ją. Przygotowujemy szablon z gwiazdkami który wkładamy w "koszulkę" do dokumentów i dobrze zatemperowaną czekoladą robimy gwiazdki wg wzorów. czekamy aż czekoladowe gwiazdki zastygną.Gwiazdki starannie układamy na cieście. posypujemy delikatnie wiórkami kokosowymi. i przyozdabiamy złotymi perełkami.